Dean Kremer Baltimore Orioles

יום ראשון היתה הגשמת חלום עבור המגיש הישראלי דין קרמר - ועבור רבבות אוהדי בייסבול בארץ הקודש ובעולם. קרמר, בן 24, הפך לאזרח הישראלי הראשון מלידה ששיחק בליגת העל (MLB), והופעת הבכורה שלו הייתה בלתי נשכחת כשהוא הוביל את הבולטימור אוריולס לניצחון 5-1 על הניו יורק ינקיז.

קרמר איפשר רק נקודה אחת בלבד ממכה אחת לאורך 6 אינינגס כדי לזכות בניצחון. הוא פסל 7 חובטים בסטרייק אאוט, שהיה הכי הרבה שפיצ׳ר מהאוריולס השיג בהופעת הבכורה שלו ב- MLB זה למעלה משני עשורים! עם זריקות שהגיעו ל155 קמ"ש, קרמר פסל את שני המחבטים הראשונים איתם התמודד בסטרייק אאוט. הוא נקלע לקשיים כשהיאנקיז קיבלו את המכה הבודדת שלהם נגדו באינינג השני, אבל אז פסל קרמר 11 חובטים רצופים ועזב את המשחק אחרי 6 אינינגס כשהקבוצה שלו מובילה 4-1.

" בגאווה אדירה צפיתי בשחקן הנבחרות הלאומיות לנוער ולמבוגרים שהצטיין בהופעת הבכורה שלו במייג׳ור ליגס נגד היאנקיז מניו יורק", אמר ג׳ורדי אלטר, נשיא אגודת הבייסבול הישראלי. "ראינו את דין גדל כחבר בקבוצות הלאומיות שלנו והיה נהדר לחלוק את ההתרגשות הזו עם העולם הערב. הנבחרת האולימפית ונבחרת ישראל מצפה לראות את דין ממשיך לקריירה MLB ארוכה ומוצלחת.

Bleichgrandmother1

Bleichgrandfather1יום השואה הוא יום בו מדינת ישראל מתקבצת יחדיו לא רק כדי להנציח את זכר ששת מיליון קורבנות השואה, אבל גם להוקיר את הניצולים והמורשת אותה בנו לאחר סיום השואה.

שחקן הנבחרת, ג׳רמי בלייש, חלק איתנו את הסיפור של סבתו וסבו, יולנדה וג׳ורג׳ בלייש, שניהם ניצולי שואה.

ג׳ורג׳ נולד בפולין ונלקח למחנות ריכוז בגיל 25, הוא שרד הודות לכישורי הסנדלרות שלו אשר באמצעותם ייצר ותיקן מגפיים לחיילים. יולנדה נולדה באיזור צ׳כוסלובקיה (היום אוקראינה). היא נלקחה בגיל 17 מביתה למחנות ריכוז והשמדה שונים, לרבות אושוויץ, בהם עבדה בכפייה במילוי אבק שריפה לפצצות של הצבא הנאצי. בת למשפחה ענפה, ליולנה היו שבעה אחים ואחיו אשר נרצחו בשואה.

אחרי המלחמה, יולנדה וג׳ורג׳ הועברו למחנות מעבר בדרום גרמניה ותהו כיצד לבנות את חייהם מחדש. לאחר מספר שנים יולנדה וג׳ורג׳ זכו לקבל ויזת הגירה לארה״ב, שם נפגשו, התחתנו ובנו משפחה.

ג׳רמי זוכר שלראשונה שמע על השואה בזמן שהוריו צפו בסרט 'רשימת שינדלר' וביקשו ממנו לעזוב את החדר בחלקים מסוימים.

״הייתי מאוד סקרן, אבל פחדתי לשאול,״ הוא הסביר. ״הייתי מקבל רמזים מהשיחות והייתי מצליח להבין את התמונה המלאה לבד״.

סבו של ג׳רמי נפטר כשהוא היה צעיר וג׳רמי לא הספיק לשאול אותו על המלחמה. בשנות העשרה המאוחרת שלו, ג׳רמי עזר אומץ ושאל את סבתו על הנושא: ״הרגשתי שהיא מזדקנת במהרה ושמעולם לא דיברנו על הנושא. כנכדים, מעולם לא נחשפנו לשואה. אני זוכר ששאלתי אותה, דחקתי בה, לספר לי עוד על החוויות שלי. שאלתי אותה אם אנשים ניסו להתנגד. היא אמרה שאנשים פשוט ניסו לא להגיד כלום, לעשות מה שאמרו לנו ולשמור על שתיקה.״

״רק לשמוע אותה אומרת דברים כאלו, סבתי היקרה, הנחישות, הקשיחות, לעיתים ללא רגשות הם מה שעזרו לה להמשיך בחיים - היא חיה באותו בניין בברוקלין במשך 60 שנה ומעולם לא רצתה לעזוב. הכל תוצאה של החוויות שחוותה במהלך השואה כנערה.״

במהלך השנים, הבין ג׳רמי כיצד חוויות שחוו סבו וסבתו השפיעו על אביו ובהמשך גם עליו. הוא מעניק חשיבות רבה לתא המשפחתי ותמיד שואף להגן על הקרובים אליו ולאחד את כולם יחדיו, כתוצאה מחוויות אלו.

Bleichgrandmother1אלו.

בקיץ האחרון, ג׳רמי השתתף באליפות אירופה בגרמניה יחד עם נבחרת ישראל. במהלך ביקורו בגרמניה הוא פגש מוכר בחנות ששאל אותו לפשר ביקורו בגרמניה. לאחר שג׳רמי סיפר למוכר כי הוא מייצג את ישראל במסגרת אליפות אירופה והוא יהודי, הייתה שתיקה ארוכה, לאחריה המוכר פשוט אמר ״אני מצטער״ ופסע לצד האחר של החנות. חוויה זו, אותה תיאר ג׳רמי כ״עוצמתית״, נשארה במחשבותיו של ג׳רמי.

״השואה לא התרחשה לפני זמן כה רב כשחושבים על זה. זה מפחיד״ אמר ג׳רמי. ״ככל שאני מתבגר ולומד יותר על המשפחה שלי אני מבין יותר את ההשפעה של השואה על משפחתי. אבי נפטר לפני חמש שנים וזה הכריח אותי להתבגר במהרה. בראיה לאחור, אני רואה כיצד הרבה מההתנהגות של אבי הושפעה מהשואה. הוא בהחלט היה תוצר של דור ראשון לניצולי שואה וככל שהזמן עובר, ואני מתבגר, אני מתחיל להבין את התמונה המלאה. יש הרבה ספרות לגבי מה שקרה במהלך השואה וההשפעה שלה על אנשים ואני חושב שאנחנו, כקהילה היהודית, צריכים להמשיך ללמוד על הנושא, להבין ולנצור את הזכרון קרוב לליבנו.״

ג׳רמי מאמין שהיותו נכד לניצולי שואה מגדירה אותו והיא חלק מרכזי באישיות שלו. זה משהו שהוא תמיד נושא עימו ומעניק לו השראה ברגעי משבר.

״לפעמים צריך לחפור פנימה ולהבין מי אתה, לפעמים צריך לקחת שליטה מול דברים שגורמים לך להרגיש שלא בנוח ובמצבים כאלו אני חושב על מה שאנשים עשו לפני. אני יודע מה אנשים עשו לפני וזו תחושה מעצימה.״

השורשים היהודיים ששתלו יולנדה וג׳ורג׳ בלייש לאחר המלחמה ממשיכים לגדול בדרכים רבות. עבור ג׳רמי, להיות יהודי ולייצג את נבחרת ישראל זה חלק אינטגרלי ממי שהוא.

״אני רוצה שהילדים שלי יגדלו בבית יהודי, אני רוצה משפחה יהודית, התרבות והקהילה היהודית קיימת כי אנשים כמו סבתי וסבי הקריבו כל כך הרבה בשבילה, בלעדיהם לא הייתי פה,״ הוא סיכם. ״זה משהו שאי אפשר להסביר במילים. זו הסיבה למי שאני היום.״

Margo   International Womens Day
 
מרגו שוגרמן היא המזכ״לית של האגודה הישראלית לבייסבול ולכבוד יום האישה הבינלאומי, החלטנו לחלוק ולהודות לה על פועלה רב השנים באגודה. שוגרמן, אם לשלושה ילדים מתל מונד עלתה לישראל מדרום אפריקה ב1989. היא החלה את פועלה באגודה כאשר בנה הבכור הדר התחיל לשחק. מאז, הוסמכה מרגו כשופטת, החלה לאמן, מונתה למנהלת האזורית של תל מונד, הצטרפה לדירקטוריון האגודה וב2013 נבחרה לתפקיד מזכ״לית האגודה.
 
מרגו ציינה כי ״לראות שחקנים גדלים ומתפתחים באגודה״ הוא רגע מרגש במיוחד עבורה. “שחקנים שהתחילו לשחק תחתיי בגיל 9 ו10, המשיכו לשחק בנבחרות ישראל, באקדמיה שלנו וחלקם אף מאמנים היום באגודה... אלו דברים משמעותיים שאני מאוד גאה בהם״.
 
כמובן שאלו רק הישגים מעטים שחוותה מרגו לאורך שנותיה באגודה. הישגים נוספים כוללים את זכייתה של קבוצת הנוער בה שיחק בנה הדר באליפות הארצית (זאת למרות שדורגו כקבוצה החלשה בליגה בתחילת העונה), ניהול נבחרת הנוער עד גילאי 18 שזכתה במוקדמות אליפות אירופה בקיץ שעבר בשוודיה וכלל מספר שחקנים מתל מונד, הצלחותיה של נבחרת ישראל באליפות העולם ב2017 והעפלה ההיסטורית למשחקי האולימפיאדה בטוקיו 2020.
 
במבט קדימה, שוגרמן מרגישה שלנבחרת ישראל "סיכוי גבוה" לזכות במדליה באולימפיאדה. "יש לנו נבחרת מעולה. השחקנים מאוד גאים לייצג את ישראל. יש לנו יותר מוטיבציה מלשאר הנבחרות."
 
שוגרמן מאמינה כי השלב הבא הבא בהתפתחותו של ענף הבייסבול בישראל תגיע מדור חדש של שחקני נערים ונוער אשר צפויים לקחת חלק מרגזי בנבחרת הבוגרת של ישראל בשנים הקרובות.
 
"זה מה שחייב לקרות" על מנת שענף הבייסבול בישראל יוכל להתקדם, היא הוסיפה. "צפיתי בשחקנים אלו גדלים במגרשי הבייסבול שלנו עד גיל 18 והם בכיוון הנכון."
 
שוגרמן הסבירה שכאישה בסביבה גברית בעיקרה היא הצליחה ליצור קשר חזק עם השחקנים לעומת עמיתה הגברים. "הם הרבה יותר פתוחים אליי מאשר מול גברים אחרים."
 
היא ספירה כיצד שחקנים בנבחרת הנערים איתם נסעה לחו"ל התחילו לכנות אותה כ"אמא של הקבוצה." כשהיא אמרה שהם לא היו מדברים בצורה דומה לגבר הם ענו לה "אם היית גבר, לא היינו אוהבים אותך כל כך."
 
לסיכום ולכבוד יום האישה הבינלאומי, שוגרמן איתגרה נשים אחרות בישראל אשר אוהבת בייסבול "אני חושבת שזה יהיה נחמד אם נשים יקחו חלק יותר משמעותי באגודה כמאמנות וכשופטות." "אני חושבת שזה יהיה משהו חיובי".
 
Ophir Katz 2015

אופיר קץ נכנס השנה לתפקיד של המאמן הלאומי הראשי של האגודה הישראלית לבייסבול. כמה פרטים על אופיר...

גיל: 32

מקום לידה: תל אביב

תפקיד כשחקן: תופס (קצ'ר)

מה ההיסטוריה שלך בבייסבול?

התחלתי לשחק בגיל 10 בתל אביב. בגיל 12 התקבלתי לנבחרת ישראל לגילאי 12 ומטה. לאחר מכן ב-2006 הצטרפתי לראשונה לנבחרת ישראל הבוגרת ושיחקתי בה עד 2019. בצבא הייתי ספורטאי מצטיין ולאחר השירות טסתי לקליפורניה לשחק בסייפרס קומיוניטי קולג'. במהלך השנים אימנתי ושיחקתי קבוצות שונות ובמדינות שונות.

מה היו רגעי השיא שלך בבייסבול?

לטוס כל קיץ (כמעט) לחור נידח אחר באירופה (כי משום מה מגרשי בייסבול באירופה לא יכולים להיות ממוקמים בערים מרכזיות), ולהעביר שבוע כאילו שום דבר אחר לא קיים בעולם חוץ מהמשחק הבא והאנשים שמסביבך.

מה האתגרים הכי רציניים שאתה רואה בבייסבול בישראל?

אני חושב שהקושי הכי גדול שיש לבייסבול בישראל הוא להנגיש את המשחק לאוכלוסייה המקומית ובכך לגדול כמותית. על מנת לעשות זאת אנו צריכים להתאים את המשחק לסביבה המצוייה של מגרשי כדורגל/סל ואולמות.

מה החזון שלך עבור הבייסבול בישראל?

אני רוצה לראות גדילה משמעותית בקרב ילדים מגילאי 6-10 שמשחקים בייסובל על בסיס שבועי ברחבי הארץ. ליגות מקומיות בכל עיר מרכזית וליגות איזוריות ברמה גבוהה. גדילה של שחקנים בגילאים הצעירים תוביל לבניית תוכנית איכותית יותר לשחקנים הבוגרים. ואני מאמין שנבחרות ישראל יוכלו להתברג במרכז הטבלה האירופאית.

קבוצת הבייסבול ב-MLB שאתה אוהד?

בפיטסבוג פייראטס

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account